HOLOPATIA

HOLOPATIA

piątek, 17 lutego 2023

GLORYFIKACJA ZYSKU NISZCZY SŁUŻBĘ ZDROWIA



Dobra wieść jest taka, że „Journal of the American Medical Association” (JAMA) - najbardziej rozpowszechnione czasopismo medyczne na świecie, przyznało, że gloryfikowanie zysku szkodzi opiece zdrowotnej. W artykule opublikowanym na stronie internetowej JAMA 30 stycznia 2023 r. dr Donald M. Berwick opisuje egzystencjalne zagrożenie chciwością
w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej. Potwierdzając wiele
z tego, co dr Rath i nasza organizacja mówili od lat, artykuł udowodnił, że kluczowe aspekty naszej analizy dotyczącej szkodliwych skutków przemysłu farmaceutycznego i nastawionej na zysk opieki zdrowotnej zaczynają wchodzić do głównego nurtu.
- dr Berwick opisuje, w jaki sposób egoizm finansowy w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej staje się dławiący. „Żaden sektor amerykańskiej opieki zdrowotnej nie jest odporny na nieumiarkowaną pogoń za zyskiem”…
- Szczególna krytyka skierowana jest pod adresem przemysłu farmaceutycznego, gdzie Berwick słusznie stwierdza, iż firmy farmaceutyczne wykorzystały monopol na leki, aby podnieść ceny do poziomów stratosferycznych. Wyjaśnia, że brak jakiejkolwiek poważnej regulacji cen przyniósł firmom farmaceutycznym ogromne zyski, nawet w przypadkach, gdy znaczna część finansowania badań podstawowych pochodziła ze źródeł rządowych.
- W artykule omówiono również rolę cen szpitalnych, a Berwick opisuje, jak jednemu pacjentowi na Uniwersytecie w Chicago naliczono 73 800 USD za 2 zastrzyki Lupronu depot, leku na raka prostaty, który jest dostępny w Wielkiej Brytanii za $260 za dawkę.
- Dr. Berwick zauważa, że Komisja ds. Polityki Zdrowotnej stanu Massachusetts poinformowała w 2022 r., że ceny i dochody szpitali wzrosły w ciągu dekady prawie czterokrotnie szybciej niż stopa inflacji.

Według Berwicka 41 procent dorosłych Amerykanów ma teraz długi medyczne, a jedna na osiem osób jest winna ponad 10 000 dolarów. Mówi, że od 2021 r. 58 procent wszystkich windykacji długów
w Stanach Zjednoczonych dotyczyło rachunków medycznych.
- W rezultacie miliony Amerykanów są zmuszone do ograniczenia wydatków na żywność i inne niezbędne artykuły, a wielu z nich doprowadza się do bankructwa.
- Chociaż niekontrolowana chciwość nie jest jedynym powodem niepowodzenia amerykańskiej opieki zdrowotnej, pisze Berwick, jest ona głównym czynnikiem. Czynnikiem czego? Procesu ludobójstwa?...
Cykl jest błędny, wyjaśnia; niekontrolowana chciwość koncentruje bogactwo, bogactwo koncentruje władzę polityczną, a władza polityczna blokuje ograniczenia chciwości.


 Partnerstwo strategiczne
- Uznając, że nie ma łatwych odpowiedzi, dr Berwick uważa cztery główne zmiany za niezbędne:
. Po pierwsze,pracownicy służby zdrowia muszą głośniej mówić
o konflikcie między niekontrolowaną chciwością a obowiązkiem leczenia. Wygórowane ceny leków i nadużycia związane z wyzyskiem w praktyce medycznej nie powinny spotykać się z milczeniem. Twierdzi, że milczenie jest zgodą.
- Po drugie, pracownicy służby zdrowia powinni działać za pośrednictwem swoich stowarzyszeń branżowych, aby zapewnić, że pogoń za coraz wyższymi płatnościami zostanie zdegradowana jako priorytet. Zasoby powinny płynąć do najbardziej potrzebujących
w społeczeństwie. Praktyka medyczna musi postrzegać ochronę wszystkich pacjentów jako pierwsze i najwyższe powołanie, mówi Berwick i obejmuje to ochronę przed uciążliwymi długami medycznymi i bankructwem.
- Po trzecie, liderzy i pracownicy służby zdrowia powinni lobbować rząd, aby uchwalił przepisy ograniczające chciwość. Obejmuje to reformę prawa patentowego – temat, o którym dr M. Rath i nasza Fundacja głosiła obszernie przez lata.
- Po czwarte, Berwick twierdzi, że pracownicy służby zdrowia powinni nalegać, aby ich organizacje aktywnie inwestowały w poprawę rzeczywistych wpływów społecznych na zdrowie.
- Z naszej perspektywy, gdyby obejmowało to optymalizację żywienia, zapobieganie niedoborom mikroelementów
i zapewnienie, że żywność jest produkowana ekologicznie,
bez pestycydów i GMO, wyniki mogłyby być przełomowe
.

- Działacze na rzecz reformy opieki zdrowotnej powinni
z zadowoleniem przyjąć publikację analizy Berwicka przez JAMA. Oczywiście, chociaż zachodni model opieki zdrowotnej zdegenerował się do napędzanego przez farmację pojazdu do tworzenia
i utrzymywania nadmiernych prywatnych zysków,

nie musi tak pozostać.
Każdy z nas ma to w swoich rękach, aby pomóc w doprowadzeniu do zmiany. Jak ujęła to słynna amerykańska antropolog Margaret Mead: Nigdy nie wątp w to, że mała grupa myślących
i zaangażowanych obywateli może zmienić świat.
W rzeczywistości jest to jedyna rzecz, jaka kiedykolwiek istniała”
.

Na podstawie artykułu Paula Anthony'ego Taylora, dyrektora wykonawczego w/w  Fundacji. Pan Taylor  jedst współautorem słynnej już nielubianej w przez pewne kręgi w UE książki pt. „The Nazi Roots of the 'Brussels EU'” Dyr. Taylor jest oficjalnym delegatem
i obserwatora na posiedzeniach Unii Europejskiej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz