HOLOPATIA

HOLOPATIA

wtorek, 1 lipca 2014

Szczeć sukiennicza - Dipsacus sativus


Roślina dwuletnia z rodziny szczeciowatych. Kwitnie w drugim roku od czerwca do sierpnia fioletowymi kwiatami. Surowcem leczniczym są liście, które należy zbierać wczesną wiosną oraz korzenie, które należy zbierać w pierwszym roku późną jesienią, zimą lub w drugim roku wczesną wiosną zanim roślina wyrośnie w górę. Przy zbieraniu liści najlepiej wybrać dzień liścia (księżyc w znaku raka, skorpiona lub ryb) oraz przy księżycu przybywający (po nowiu), a przy zbiorze korzeni dzień korzenia (księżyc w znaku byka, panny lub koziorożca) w oraz przy księżycu ubywający (po pełni).

Korzenie oraz liście zawierają: 
 • irydoidy, saponiny, pochodne kwasu kawowego;
 • sole potasowe, inulinę, laminę, gorycze;
 • glukozyd - scabiosid 
Korzeń szczeci działa, oczyszczająco, napotnie, moczopędnie, pobudza trawienie, oraz produkcję żółci. Tradycyjnie stosowany jest w leczeniu artretyzmu, reumatyzmu, dny moczanowej, schorzeń pęcherzyka żółciowego, żółtaczki, puchliny, otyłości oraz boreliozy. Stosowany jest przy liszajach, przetokach, brodawkach, szczelinach około-odbytniczych, trądziku, dermatozach i innych podobnych problemach skórnych. 
Przy leczeniu szczecią dawkowanie należy rozłożyć na trzy porcje zażywane w ciągu dnia. Można zastosować: 
 1. Napar - łyżeczkę świeżych lub suszonych, rozdrobnionych korzeni krótko zagotować, zalewając filiżanką wody. Pić na pusty żołądek trzy razy dziennie. Napar można również sporządzić z samych liści rozet szczeci lub liści pomieszanych z korzeniem. 
 2. Nalewka - wykopany korzeń należy dobrze oczyścić, ale nie obierać, gdyż w skórce znajduje się najwięcej substancji czynnych. Oczyszczony korzeń należy rozdrobnić i dobrze ugnieść w szklanym naczyniu, a następnie zalać wódką, zakręcić i odstawić do macerowania w ciepłym miejscu. Po trzech tygodniach nalewka będzie gotowa. Można dodawać po trzy krople nalewki na filiżankę naparu. 
 3. Proszek - szczególnie dobry dla małych dzieci cierpiących na boreliozę. Wysuszone korzenie szczeci należy dobrze zmikronizować, a następnie zmieszać z miodem i podać dziecku. 
Medycyna chińska przypisuje szczeci następujące działanie: 
 • wzmocnienie systemu odpornościowego
 • łagodzenie skurczów macicy
 • łagodzenie niedoboru witaminy E
 • działanie antybakteryjne 
 • wspomaganie procesów zdrowienia uszkodzonych kości
 • zapobieganie zanikowi kości i cofaniu jego skutków (osteoporoza)
 • działanie przeciw wiciowcom atakującym narządy rozrodcze 
Rodzina szczeciowatych jest niezwykle bogata. Wszystkie odmiany szczeci wykazują podobne działanie, więc w terapii z powodzeniem można stosować zarówno szczeć sukienniczą, pospolitą, jak i leśną.


1 komentarz: