HOLOPATIA

HOLOPATIA

sobota, 30 grudnia 2023

MIKROE;LEMENTY MOGĄ PRZYNIEŚĆ KORZYŚCI STARZEJĄCEMU SIĘ MÓZGOWI


Wraz ze wzrostem średniej długości życia w deprogramowanym obecnie świecie, równolegle wzrasta liczba problemów zdrowotnych związanych
z procesem starzenia się organizmów.
- Powikłania związane z chorobami układu krążenia, nowotworami
i demencją stanowią obecnie najczęstszą przyczynę zgonów osób dorosłych w wieku powyżej sześćdziesięciu pięciu lat.
- Demencja to zbiorcza nazwa zespołów mózgowych wpływających na żywotne zdolności - pamięć, myślenie, zachowanie i emocje.
- Demencja ma różne przyczyny np.  chorobę Alzheimera rozpoznaje się
u ponad 70 procent osób na nią cierpiących. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) około 6,5 miliona Amerykanów w wieku powyżej sześćdziesięciu pięciu lat cierpi obecnie
na chorobę Alzheimera. U kolejnych 360 000 osób choroba występuje we wczesnej postaci, która pojawia się przed 65. rokiem życia.
- Obecnie nie ma leku na demencję. Jednakże włączenie suplementów diety, takich jak multiwitaminy, witamina C i inne przeciwutleniacze oraz kwasy tłuszczowe omega-3, te mogą pomóc w opóźnieniu procesu starzenia się mózgu i innych układów i narządów.
- Szkodliwy wpływ stresu oksydacyjnego na proces starzenia się jest dobrze znany.  Stres oksydacyjny odzwierciedla uszkodzenia komórkowe spowodowane przez wolne rodniki. - Organizm jest narażony na działanie wolnych rodników w wyniku naturalnych wewnętrznych, metabolicznych procesów, a także powodowany jest od zewnątrz np. przez niezdrową
i śmieciową żywność, palenie tytoniu, picie alkoholu, promieniowanie rentgenowskie i inne zanieczyszczenia szczególnie wszechobecny już elektro smog.
 - Wiadomo, że zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona, a także zmiany stylu życia, w tym ćwiczenia fizyczne, aktywność umysłowa oraz rezygnowanie

z alkoholu i palenia papierosów opóźnia nie tylko objawy demencji, ale także wiele innych przewlekłych problemów zdrowotnych.
- Mikroelementy o właściwościach antyoksydacyjnych mogą skutecznie neutralizować wolne rodniki i poprawiać zdrowie. - Witaminy C, D, E
i kompleks B, a także minerały wapń, magnez, cynk, selen i żelazo chronią komórki organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.
- Mózg zużywa dużo tlenu i dlatego jest podatny na uszkodzenia oksydacyjne. Ponadto tętnice mózgu są narażone na większe obciążenia mechaniczne ze względu na bliskość serca, zaś to może prowadzić do uszkodzenia ścian tętnic i miażdżycy.  
- W przeciwieństwie do większości innych komórek w organizmie, mózg posiada dodatkową warstwę ochronną zwaną barierą krew-mózg, która chroni organizm przed toksynami i pozostałymi patogenami, jednak  utrudnia także dotarcie wielu składników odżywczych do mózgu.
- Istnieje kilka mikroelementów, które mogą skutecznie przekraczać
i naprawiać barierę krew-mózg. Należą do nich witaminy C, B12, B5
i D, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3, kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), 
N-acetylocysteina,    glutation i niektóre minerały, takie jak sód, potas i magnez . Wśród nich witamina C ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. Stężenie witaminy C w mózgu jest dziesięciokrotnie wyższe niż w pozostałych częściach ciała.

- Naukowcy z Instytutu Badawczego Dr. Ratha opublikowali badanie* udowadniające, że długotrwałe wysokie spożycie witaminy C wywiera kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia mózgu i zapobiegania uszkodzeniom oksydacyjnym.  - Wyniki pokazują również, że wysokie spożycie witaminy C zmniejsza powstawanie płytek i zatorów w tętnicach mózgu, zapewniając w ten sposób dodatkową ochronę.

- Chociaż nie ma leku, który byłby w stanie wyleczyć demencję, udowodniono, że wysokie dawki witaminy C i innych łatwo dostępnych mikroelementów spowalniają starzenie się nie tylko mózgu, ale także wszystkich innych układów i narządów organizmu

*) Odniesienie do badania: Wiek i spożycie witaminy C wpływają na fizjologię mózgu u genetycznie zmodyfikowanych myszy wykazujących ekspresję ludzkiej lipoproteiny(A) i niezdolnych do syntezy witaminy C. Shi L. i inni,  [Current Aging Science, 2021 ].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz