HOLOPATIA

HOLOPATIA

czwartek, 22 grudnia 2016

O MEDYCYNIE KOMPLEMENTARNEJ


Jeden z zabiegów holopatycznych, komplementarnych

   - Nazwy którymi się posługujemy nie są właściwymi nazwami.
Osobiście posługuję się zamiast pojęciem "medycyna alternatywna" pojęciami "medycyna akademicka", "medycyna klasyczna" albo "niekonwencjonalna",
a to dlatego, ponieważ coraz więcej ludzi na świecie postrzega medycynę konwencjonalną za "alternatywną" i udają się do lekarza, gdy nie mają już
innej opcji. Zmiana naszego stanu świadomości i postrzegania rzeczywistości wywołuje zjawisko zwane "skokiem biegunów"; pierwsi stają się ostatnimi. Oczywiście uważam, że oba kierunki medycyny powinny uzupełniać się
w służbie zdrowia dbając o dobro pacjenta. 
Ktoś skarży się na bóle kręgosłupa, inny ma problem z żołądkiem, a jeszcze inny z bólem głowy...

Dla wielu ludzi, a szczególnie kobiet to impuls wiodący do gabinetu medycyny naturalnej, energetycznej, komplementarnej.


Informacja wzmacnia. Energia leczy.


Menu: akupunktura, terapia esencjami kwiatowymi Bacha, metoda pracyz ciałem Feldenkraisa, holopatia (najnowsza gałąź medycyny holistycznej)...



 
Niemiecki przegląd badań rynkowych (GfK Marktforschung) wykazuje, że na 1100 osób w wieku od 8 do 69 lat 73% obywatelek niemieckich powierza regularnie swoje zdrowie gałęziom naturopatii. Jeśli chodzi o mężczyzn, to "tylko" 54%. Powodem jest to, że ich zaufanie bazuje na rozpoznaniu, iż  medycyna alternatywna jest "z natury" holistyczna. Ujmuje jako całość duszę, umysł i ziemskie ciało. Holopatia bazując na modelu wszechświata opracowanym przez niewidomego, niemieckiego fizyka, Burkharda Heima ujmuje również wymiary nadrzędne. Tu nie tłumi się niewygodnych objawów; pojęcie "choroba" rozumiane jest na tym poziomie jako zakłócenie w nadrzędnym systemie regulacji. Zjawisko to badane było przez światowej sławy niemieckiego biofotonika, prof. dr. Fritza-Alberta Poppa. Założenia biofotoniki sięgają daleko ponad i poza aktualnie przyjętą za poprawną wiedzę akademicką, a nawet są
z nią  po części sprzeczne.

1/ Akupunktura - jeden z filarów Tradycjonalnej Medycyny Chińskiej (TMC) oraz medycyny holopatycznej [tu zamiast srebrnych i złotych igieł używa się aplikatorów magnetycznych  na odpowiednie punkty odpowiadające za aktywność narządów wewnętrznych]. TMC widzi w większości chorób zaburzenia w naturalnym przepływie energii życia - chi albo qi - poprzez kanały zwane meridianami. Nakłucie w ponad 700 punktach powoduje serię reakcji w ludzkim organizmie, np. powoduje tworzenie się substancji morfino-podobnych jak i przekaźników w punktach przełączania między komórkami nerwowymi lub mięśniowymi, uśmierza ból, przyspiesza produkcję komórek obronnych etc.
- Może pomóc w wypadku występowania migreny, bólów kręgosłupa i stawów, zmęczenia, wypalenia, alergii, astmy, problemów trawiennych, menstruacyjnych, chorób o podłożu psychosomatycznym, a nawet w zaprzestaniu palenia tytoniu.
- Wpływ akupunktury jest bezsporny. Wszystkie przeprowadzone na świecie badania potwierdziły osiągane pozytywne wyniki terapeutyczne. Ten rodzaj terapii jest wyraźnie lepszy od zachodniego, alopatycznego, standardowego podejścia do choroby. Akupunktura osiąga rezultaty lecznicze w wysokości około 80 proc. Działa w triadzie zdrowia, zarówno jeśli chodzi o ziemskie ciało, płaszczyznę biochemiczną i psychikę. Jest to postępowanie kompleksowe i praktycznie nie wywołujące niepożądanych efektów ubocznych.
Czasem po zabiegu może pojawić się uczucie zmęczenia, problem z krążeniem, krwawienie w miejscu nakłucia lub tymczasowy stan pogorszenia.
[W holopatii używa się aplikatorów magnetycznych zamiast igieł, które
w odpowiednie punkty  przesyłają sygnały np. potencji homeopatycznych].


2/ Hypnoterapia - 
Z pomocą transu do zdrowej świadomości

- Hipnoza może w niektórych przypadkach posłużyć jako narzędzie w procesie uzdrawiania sfrustrowanej duszy szukającej już pomocy  i z tej przyczyny jest stosowana w psychoterapii w leczeniu zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych. Sam stan hipnozy nie leczy; hipnoza jest narzędziem terapeuty, który  z pomocą odpowiednich sugestii pomaga pacjentowi w wejściu w  stan świadomości zwany transem hipnotycznym. W ten sposób uśpiony zostaje umysł, logika i rozum, zaś uczucia, koncentracja i pamięć stają się bardziej wyostrzone.
Hipnoterapia może być pomocna w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń o podłożu psychosomatycznym, uwolnienia się od nałogu palenia papierosów, zespołu jelita drażliwego i żołądka, szumów usznych (Tinnitus auris - o ile nie są wywoływane przez szkodliwe pola elektromagnetyczne o ekstremalnie niskiej częstotliwości!), migrenę, astmę, nadciśnienie, wypryski, zaburzenia snu, jąkanie itd...
Metoda ta nie jest porównywalna z metodą placebo albo z prostymi metodami relaksacyjnymi. Pacjent w trakcie terapii nie jest pozbawiany wolnej woli, lecz sam decyduje co chce osiągnąć dzięki hipnozie, tak że w każdej chwili może przerwać terapię.
Hipnoza może pomóc w zmianie polaryzacji pacjenta z negatywnych ku pozytywnym uczuciom nie zmieniając jego osobowości.

Ludzie cierpiący z powodu ciężkiej psychozy oraz urojeń mogą wpaść po tego typu terapii w poważny kryzys. Podobnie epileptycy i ludzie z tendencją do histerii. W wypadku dzieci poniżej piątego roku życia, hipnoterapia nie zdaje egzaminu.
W medycynie holopatycznej stan odprężenia (nie trans hipnotyczny) stanowi punkt wstępny do każdego zabiegu.

3/ Leczenie kwiatowymi esencjami Bacha - delikatne odprężenie dla duszy

- Angielski lekarz, Edward Bach (1886-1936) opracował terapię swoją metodę leczenia rozumiejąc, że choroby fizyczne, takie jak bóle głowy i bezsenność spowodowane są wadami charakteru, jak m.in. pycha, zawiść czy chciwość.
Dr Bacha skoncentrował się na 38 negatywnych stanach psychicznych powodujących odpowiednie symptomy chorobowe, które mogą być łagodzone z pomocą 38 specjalnych esencji kwiatowych. Koncentraty tychże esencji są wodnymi wyciągami z dziko rosnących roślin i drzew. Terapeuta poleca je, gdy pacjent skarży się na wyczerpanie, przepracowanie, nerwowość i niepokój, nerwowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zaburzenia snu, napięcia...



- Dusza zostaje zaangażowana w proces uzdrowienia. Pacjent otrzymuje zabieg holistyczny; nie chodzi tu o pozbycie się niewygodnego symptomu lub błyskawiczna ucieczkę przed chorobą.
- Esencje kwiatowe Bacha to raczej nazwa bezpiecznej metody służenia triadzie "ciało-umysł-dusza" - tak jak w holopatii. Ta ostatnia również bierze pod uwagę - tworząc cyfrowe recepty - częstotliwości specyficznych esencji Bacha w zależności od stanu samopoczucia pacjenta;  (gr. holos - całość; pathos - uczucia). Także i tu chodzi o stworzenie pacjentowi możliwość zajrzenia w swoje "wnętrze" (albo językiem biblijnym "w swoje wnętrzności". Gdy właśnie takie całościowe podejście do człowieka jest ignorowane, istnieje ryzyko, że w wypadku poważnych schorzeń niezbędne, ortodoksyjne postępowanie medyczne nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Oczekiwanie nie leczy. Ani zdrowy ani chory, ani terapeuta nie wie co stanie się za chwilę i już choćby tylko z tego względu nie należy ignorować żadnej metody leczenia. Ignorancja nie prowadzi do błogostanu - jak twierdził profesor Thomas Gray.
Co ciekawe, esencje Bacha oddziałują na pacjenta nawet jeśli ten nie wierzy w działanie tej metody. 
Jako środki lecznicze zawierające alkohol nie bardzo nadają się w leczeniu dzieci i kobiet w ciąży. Używanie tzw. kropli "Rescue remedy", które są przeznaczone do stosowania w sytuacjach awaryjnych,może przesunąć w przyszłość poważne choroby. A przecież nie chcemy manipulować triadą "ciało-umysł-dusza", lecz rozpocząć proces jej uzdrowienia. Częstotliwości esencji kwiatowych Bacha stanowią składnik wielu cyfrowych recept holopatycznych.

4/ 
REFLEKSOLOGIA: Łagodny nacisk sprawia lepszy przepływ energii

- Masaż refleksologiczny, a właściwie terapia manualna polegająca na uciskaniu i masowaniu odpowiednich punktów zwanych refleksami, które znajdują się na stopach, rękach oraz na twarzy jest dziś uznawana przez większość lekarzy. Terapia stymulacji wolnego przepływu energii opiera się na fakcie, że wszystkie narządy i struktury ludzkiego ciała są podporządkowane pewnym określonym obszarom; punktom odruchowym zwanym "refkleksami" znajdującymi się np. na stopach. 

- U zdrowej osoby, energia życiowa przepływa swobodnie przez te obszary. Gdy przepływ energii słabnie - człowiek czuje się chory, a gdy nadal ignoruje ten stan, energią życia płynie coraz słabiej. Każdy terapeuta słyszy dzień w dzień od swoich pacjentów: Już nie mam siły, już nie mam siły!...
Celem masażu jest odblokowanie kanałów energetycznych zwanych meridianami. Także w trakcie niektórych zabiegów holopatycznych przykłada się aplikatory magnetyczne do stóp i/lub do dłoni w celu zharmonizowania sił samoregeneracji, stymulowania krążenie krwi i uspokojenia systemu nerwowego, co powinno prowadzić w większości przypadków do ustąpienia objawów utraty energii.
Masaż refleksologiczny pomaga zminimalizować stan napięcia, migrenę, bóle głowy, bezsenność, bóle pleców, reumatyzm, artretyzm, zespół napięcia przedmiesiączkowego/ZNP, objawy menopauzy, zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, problemy pęcherzyka żółciowego, zmęczenie.

Szczególną cechą terapii refleksologicznej jest możliwość samodzielnego masażu. Jest łatwy do nauczenia i w sytuacjach stresowych stanowi szybką pomoc. Główną  zasadą jest ta, że samodzielny masaż powinien być stosowany tylko wtedy, gdy samemu zdobyło się wystarczających informacji na temat rozłożenia punktów refleksyjnych, bowiem sam masaż jest wprawdzie zdrowy jako terapia regulacyjna, to niewłaściwie przeprowadzony może wpłynąć na organizm i popchnąć go w niepożądanym kierunku.
Prawidłowo wykonany zabieg prowadzi do stanu głębokiej relaksacji i skuteczne zapobiega rozwojowi choroby. Z przyczyn psychosomatycznych masaż taki może czasem być przyczyną silnego bólu w stopach, nadmiernego pocenia się, hyper funkcji pęcherza moczowego i jelit, intensywniejszej niż zwykle menstruacji, przedwczesnych bólów porodowych, wywołać zapaść krążeniową i oczywiście nie nadaje się dla osób z problemami stóp, w przypadku chorób żylnych i infekcji
z towarzyszącą gorączką. W takich wypadkach bardziej pożądane będą zabiegi holopatyczne mające na celu "doładowanie" energetyczne pacjenta, wzmocnienie systemów immunologicznego i limfatycznego oraz uspokojenie systemu nerwowego.

Po masaży kilka zabiegów holopatycznych wspaniale uzupełnia zabiegi refleksologiczne.

5/ 
FITOTERAPIA: Uzdrawiająca moc medycyny naturalnej

- Fitoterapia (gr. "phyton" = roślina, "therapeia" = opieka), czyli ziołolecznictwo zajmuje się jak sama nazwa wskazuje leczeniem schorzeń z pomocą ziół leczniczych, składników pochodzących ze świeżych roślin, suszonych części roślin (leki) lub wyciągów (ekstraktów). Zioła są tu stosowane jako dodatki do okładów, kąpieli, inhalacji, jako cenne składniki maści i olejów, jak herbatki albo w postaci soków a także drażetek.



Fitofarmakologia jest bardzo pomocna w wypadku funkcjonalnych i psychosomatycznych dolegliwości zdrowotnych, jak np. nerwowe zaburzenia snu lub bóle brzucha, bóle spowodowane lekką infekcją dróg moczowych itp.; napięcia, choroby przewlekłe, takie jak reumatyzm lub choroby układu krążenia. Ziołolecznictwo uzupełnia wspaniale "konwencjonalne" metody leczenia. Jest to idealna terapia profilaktyczna, jeśli - dla przykładu - chodzi o choroby wątroby, nerek, płuc lub serca.


- Ziołolecznictwo jest bardzo skuteczną metodą leczenia. Z pomocą tej metody można działać zapobiegawczo, kojące a nawet leczniczo w przypadku wystąpienia różnych chorób... (Oczywiście i tu należy pamiętać,że celem terapeuty nie jest stłumienie i zlikwidowanie za wszelką cenę objawów chorobowych!). Składniki roślin są obecnie analizowane za pomocą różnych metod naukowych i badane pod kątem ich skuteczności. Badania te dowodzą, że zioła dają najlepszy efekt jako terapia holistyczna.

- Standardowa apteczka ziołowa z gwarantowaną ilością substancji czynnych może skutecznie pomóc w potrzebie i bez szkodliwych skutków ubocznych.
Niektóre leki ziołowe mogą jednak wywoływać skutki uboczne, jak np. reakcje alergiczne albo zatrucie. Z tej przyczyny zaleca się szczególną ostrożność jeśli chodzi o korzystanie z olejków eterycznych u niemowląt. Medycyna holopatyczna w takim wypadku "podaje" informacyjnie częstotliwości ziołowych substancji leczniczych z pomocą aplikatorów magnetycznych matce niemowlęcia, które jest z nią połączone energetycznie. Niemowlę znajduje się w trakcie zabiegu w polu morfogenetycznym matki.
Nie ma takiej recepty holopatycznej, która nie zawiera częstotliwości leków fitofarmakologicznych.

6/ Terapia Feldenkraisa: Ruch jest źródłem siły

- Metoda ta została opracowana przez fizyka i trenera judo, Moshé Feldenkraisa. Jest to edukacyjna terapia ruchem. Chodzi tu o to, żeby dusza  doświadczała świadomie własnego ciała w każdej sytuacji, na każdym kroku. Każdy ruch wykonywany powinien być świadomie. Użytkownik ciała nabywa nowych, fizycznych, a tym samym psychicznych możliwości i doświadczeń. Szczególnie zaburzenia postawy jak i ruchowe mogą być skutecznie traktowane z pomocą metody Feldenkraisa.
Ćwiczenia prowadzone są  
ś w i a d o m i e  i w zwolnionym tempie tak długo, aż mogą być płynnie i naturalnie wykonywane. To praca z ciałem.

- Ten rodzaj terapii pomaga, gdy chodzi o takie problemy jak bóle pleców, zaburzenia nerwowe, napięcia, problemy z kręgami szyjnymi, przewlekły ból, problemy układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak m.in. "łokieć tenisisty" lub zwichnięcie... Pod okiem wyszkolonego terapeuty, pacjent uczy się nowego sposobu radzenia sobie z samym sobą w bólu dzięki opracowanym 
wariantom sekwencji ruchu albo jak ułatwić sobie życie, gdy już doszło do ograniczenia fizycznej możliwości ruchu. 

Warsztaty z Feldenkreisem

Lekkie ćwiczenia mogą być wykonywane bez wysiłku i bólu i dlatego metoda Feldenkreisa może być stosowana bez względu na wiek pacjenta niezależnie od niepełnosprawności natury ortopedycznej.

Ponieważ terapia Feldenkraisa wpływa również na psychikę pacjenta, dlatego nie jest wskazana dla niestabilnych psychicznie osób, ani też nie należy jej traktować jako substytut psychoterapii.
Po sesji zabiegi holopatyczne utrwalają wyniki metody Feldenkreisa.


7 i 8/ 
Sole mineralne Schüsslera (biochemiczne sole komórkowe)
          i ...

- Przyczyną wielu chorób jest zakłócony metabolizm komórkowy spowodowany brakiem określonych soli mineralnych. Dwanaście specjalnych soli leczniczych stymuluje metabolizm komórek, zarazem kompensując zakłócenie dystrybucji niezbędnych soli i pobudzają prądy samoleczenia organizmu.


... homeopatia

200 lat homeopatii

Główną zasadą medycyny homeopatycznej jest similia similibus curantur czyli podobne leczy się podobnym. Stan chorobowy może ulec polepszeniu dzięki odpowiedniemu środkowi, który wywołuje u zdrowych ludzi objawy podobne do choroby. Jad pszczoły może być wykorzystywany przeciwko objawom podobnym do użądlenia
(np.obrzęk).


- Leki homeopatyczne pobudzają do samoregulacji organizmu i służą jako najlepsze bodźce lecznicze dla układu odpornościowego.
Recepty holopatyczne zawierają częstotliwości soli jak również potencji leków homeopatycznych.

9/ Terapia oddechowa (inhalacja) - z każdym wdechem więcej tlenu
i energii



- Terapia oddechowa pomaga dzięki przeprowadzaniu łagodnych ćwiczeń powrócić pacjentowi do naturalnego i zrównoważonego rytmu oddechowy. Oddech staje się o wiele głębszy poprawia czynność płuc i zwiększa wydajność fizyczna. Terapia oddechowa uspokaja także bicie serca i niespokojną psychikę, aktywuje proces samoleczenia i odpręża mięśnie. W sytuacjach stresowych stanowi idealną pomoc i minimalizuje strach spowodowany przepracowaniem.
Terapia ta jest pomocna gdy pojawiają się takie symptomy jak astma, przewlekłe problemy z oddychaniem, stres, zmęczenie, bezsenność, migrena, przewlekły ból, zaburzenia emocjonalne oraz nerwowe zaburzenia natury sercowo-naczyniowej.
- Wielu ludzi zapomina żyjąc w ciągłym stresie (endo- i egzogennym) jak przebiegać powinno naturalne oddychanie. Dzisiejszy człowiek oddycha głównie przez klatkę piersiową i zaniedbuje tym samym oddychanie przeponą względnie oddychanie brzuszne.
Oddychanie zgodnie z filozofią holistycznego leczenia nie jest tylko   wymianą gazu, ale także wymianą energii. Patrząc więc z tego punktu widzenia, dzięki terapii oddychania stajemy się świadomymi obserwatorami procesu oddychania.
Np. według indyjskiej filozofii i nauk ajurwedyjskich, możliwym jest tylko wtedy zachować zdrowie, gdy nauczymy się odpowiednio oddychać.

Zalety i wady:
- Bardzo łatwa metoda do nauczenia się. Można łatwo i szybko posłużyć się nią w jakichkolwiek stresującej sytuacji życiowej.
Po terapii kilka zabiegów holopatycznych w celu uspokojenia systemu nerwowego.
- Osoby z chorobami psychicznymi, kompulsywnymi, cierpiącymi z powodu zaburzeń lękowych lub depresji mogą popaść w ostry kryzys psychiczny. Tego typu ćwiczenia oddechowe powinny być przeprowadzane tylko w obecności psychoterapeuty.

10 / AROMATOTERAPIA: Lecznicze zapachy dla ciała i duszy; terapia towarzysząca człowiekowi od zarania

- Aromatoterapia zwana też aromaterapią polega na wdychaniu, spożywaniu lub stosowaniu jako wcierany w skórę w trakcie masażu. Efekt terapeutyczny tego typu częstotliwości (impulsów zapachowych) został udowodniony - jak tego wymaga XXI wiek - naukowo. Zwłaszcza z olejki cytrynowy, pomarańczowy, miętowy, waniliowy, neroli[produkowany z kwiatu gorzkiej pomarańczy [Citrus aurantium -  Bigaradia)
]  i olejek lawendowy.

Ta terapia pomocna jest gdy występują zmiany nastroju, nerwowość, przeziębienie,, zmęczenie, problemy ze snem, zespół napięcia przedmiesiączkowego, objawy menopauzy, stres, choróby układu oddechowego, bóle głowy. Zapachowe impulsy olejków eterycznych stymulują różne obszary mózgu, jak np. układ limbiczny, który jest odpowiedzialny za uczucia i korę móżdżku. To one decydują o funkcjach organizmu i produkcji hormonów.
- W porównaniu do substancji syntetycznych, olejki eteryczne nie działają przeciwko organizmowi, lecz wspierają go. Dlatego ta terapia wspierana zabiegami holopatycznymi daje dobre wyniki jeśli chodzi o poprawę samopoczucia pacjenta. {Pamiętajmy: 
gr. holos - całość; pathos - uczucia}.
- Kontrolowane badania kliniczne wykazały pozytywny wpływ aromaterapii oraz wskazują na rzadko występujące efekty uboczne  w stosowaniu jej jako terapii komplementarnej w przypadku różnych zaburzeń.

- Skuteczny, "asystent" w procesie samoleczenia, ale pod warunkiem, że olejki są w 100 procentach naturalne (patrz etykieta).
- Nanoszone w stanie nie rozpuszczonym olejki eteryczne mogą powodować podrażnienia skóry i alergie zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci.
Epileptycy i astmatycy mogą czasem doznać ataku w trakcie terapii.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna_niekonwencjonalna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz