HOLOPATIA

HOLOPATIA

piątek, 24 stycznia 2014

Zaparcie - Obstipatio

Zatrzymanie się wypróżnienia przez dłuższy okres czasu powoduje zatrucie całego organizmu. Na skutek tego często występują różne wysypki na twarzy i poważniejsze powikłania chorobowe wewnątrz ustroju. Trzeba się starać, aby nie dopuścić do chronicznego zaparcia.  Wskazane jest przeprowadzenie raz w roku płukania jelit.

Rp.
  1. Cortex Salicis (Kora Wierzby)
  2. Herba Cini benedicti (Ziele Drapacza lekarskiego)
  3. Rhizoma Rhei (Kłącze Rzewienia)
  4.  Flores Malvae (Kwiat Malwy)
  5. Radix Inulae (Korzeń Omanu)
  6. Radix Angelicae (Korzeń Arcydzięgla)
  7. Folium Melissae (Liść Melisy) 
  8. Radix Valerianae (Korzeń Kozłka lekarskiego)
  9. Herba Hyperici (Ziele Dziurawca) 
Pić dwa razy dziennie po szklance, po obiedzie i po kolacji. 
Uwaga: Dla niektórych osób działanie rzewienia (Rhizoma Rhei) może być zbyt silne. W takim wypadku należy zmniejszyć dawkę tego składnika zestawu o połowę.
Każdy ze składników mieszanki ziołowej stosować po 50 g.
Rp. wg. Cz. A. Klimuszko.

Problemy z zaparciami na tle psychicznym, mentalnym, czy duchowym związane są z zapieraniem się czegoś. Człowiek nie potrafi odpuścić na jakiejś płaszczyźnie, czy to wybaczyć jakieś urazy, czy zmienić stare, nie służące mu poglądy i przyzwyczajenia lub nie chce nic dać od siebie otoczeniu, ale ciągle coś zbiera i zatrzymuje. Stres oraz siedzący tryb życia również sprzyjają tym dolegliwością. Aby pobudzić perystaltykę jelit, bo często słyszymy o syndromie leniwych jelit, można zastosować masaż brzucha, siemię lniane, liść senesu, olej rycynowy. Warto wzbogacić swoją codzienną dietę w produkty bogate w błonnik i świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców. Od czasu do czasu można zrobić 1-2 dniową głodówkę, w tym czasie należy przyjmować płyny, najlepiej przegotowaną, przestudzoną wodę. Jeśli problem z zaparciami przeciągają się lub powtarzają się cyklicznie należy skonsultować się z lekarzem.

Po konsultacji z homeopatą można zastosować także:
  1. Nux vomica 5CH - Wskazany przy niemożności oddania stolca lub tylko częściowym oddaniu stolca. Przyjmować 3 razy dziennie, pamiętając o przyjęciu dawki przed snem. 
  2. Hydrastitis canadensie 5CH - Wskazany gdy zaparciu towarzyszy ból głowy, osłabieni i uczucie ssania w brzuchu. Stosować 2-4 razy dziennie. 
  3. Graphites 9CH - Wskazany przy zbyt dużym, pokrytym śluzem, trudny do wydalenia stolcem. Stosować co najmniej dwa tygodnie, 3 razy dziennie.
  4. Choleodron - Wskazany gdy przyczyną zaparć są problemy związane z drogami żółciowymi. Stosować 3 razy dziennie po 3 do 10 kropli po jedzeniu. 
         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz